Milyen jó érzés tud lenni, ha saját kezűleg tudunk csinosítani, javítani az otthonunkon! A kerítés megépítése tökéletes példa erre, hiszen kezdők számára is könnyen kivitelezhető projekt, komoly pénzt takaríthatunk meg vele, és a fából készült kerítés sokkal tradicionálisabb, melegebb hangulatot kölcsönöz a kertünknek, mint egy beton- vagy kőfal.
Útmutatónk egy könnyű és költséghatékony megoldást kínál a kerítés megépítésére.
Mutatjuk, miket kell beszerezned, ha úgy gondolod, hogy belevágnád a fejszéd a fába (de ne tedd, azt levágjuk mi neked!).
A szükséges alapanyagok és eszközök listája:
· Kerítésoszlopok (felületkezelten, a földbe kerülő részt pedig égetéssel vagy alvázvédő bevonattal lekezelve a korhadás elkerülése és a hosszabb élettartam érdekében)
· Kerítéssínek
· Síntartók (amennyiben fém síneket használsz)
· Kerítés deszkák (szintén felületkezelten)
· Kerítéscsavarok, csavarhúzó / kapupántcsavar / szögek, szög belövő
· Betonalap
· Kavics
· Ásó / oszlop lyuk ásó / földfúró
· Vízmérték
· Karók és zsinór
· Olaj alapú festék / vizes bázisú vékonylazúr
Előkészületek
1. Ellenőrizzük az esetleges helyi rendeleteket! Fontos, hogy a kerítés megépítése előtt bizonyosodjunk meg róla, hogy szabályosan járunk-e el, vannak-e a környékünkön kerítésekre vonatkozó korlátozások.
2. Járjunk utána az engedélyeknek! A legtöbb városban építési engedély szükséges a kerítés elhelyezéséhez. Ezenkívül sok elektromos, gáz-, csatorna-, valamint vízvezeték lehet eltemetve a talaj azon szintjén, amelyben ásni fogunk, ezért feltétlen járjunk utána, hogy hol húzódnak ezek a vezetékek.
3. Válasszuk ki a megfelelő alapanyagokat! Ha biztosra szeretnénk menni, olyan fát szerezzünk be, ami hosszútávon is tartós lesz. Megfelelő kezelés mellett egy fakerítés akár 20 évig is kitarthat, míg a gyengébb minőségű állapota 5 év után már romolhat. Mi ehhez az olyan keményfákat ajánljuk, mint az akác, vagy a vörösfenyő, de ha bármi kérdés felmerül a faanyagokkal kapcsolatban, szívesen segítünk.
4. Döntsünk a stílusról! Sok különböző típusú fakerítés létezik, érdemes szánni egy kis időt a tervezésre. Létezik függőleges, vízszintes, íves, rácsos, egyenetlen lécekből vagy babalécekből álló kerítés, esetleg különböző táblákban gyártott belátásgátlók. A cikkünkben található információk általánosak és széles körben alkalmazhatók számos kerítésstílusra, de kiegészítésképpen érdemes lehet keresni az adott kerítésstílusra vonatkozó sajátosságokat.
A kerítés megépítése
1. Keressük meg a telekhatárt! Mielőtt belevágunk, derítsük ki, hol húzódik az ingatlan határa, nehogy véletlenül átmenjünk rajta.
2. Határozzuk meg a magasságát! Döntsük el, milyen magas legyen a kerítés még az elején, hiszen ez fogja megadni például az oszlopfurat mélységét. (Előfordulhat, hogy a városban van magassági rendelet, ezért ezt mindenképpen ellenőrizzük!)
3. Helyezzünk karókat a sarkokba! A sarkoknak derékszögűeknek kell lenniük. Kössünk egy madzagot a karók köré, és húzzuk ki a következő karóig. Használjunk szögmérőt, hogy megbizonyosodjunk róla, hogy a sarkok valóban 90°-ot zárnak be.
4. Jelöljük ki a belső oszlopok helyeit! Két oszlop között ne legyen több mint 2,5 méteres a távolság.
5. Ássuk ki a lyukakat! Az oszlopokat legalább olyan mélyre kell ásni, ami a magasságuk 1/3-a. A talajviszonyokat, a kerítés magasságát, a kerítés típusát és egyéb tényezőket is figyelembe kell venni az oszlop mélységének meghatározásakor. A furatnak pedig elég szélesnek kell lennie ahhoz, hogy behelyezésnél legyen hely az oszlop körül.
6. Állítsuk be az oszlopokat! Szórjunk 8-10 cm vastagon kavicsot a lyuk aljára, helyezzük az oszlopot a lyukba, és állítsuk egyenesre. Ellenőrizzük, hogy a sarkok továbbra is derékszögűek-e, és hogy a megfelelő magasságban vannak-e.
7. Készítsük el a betonalapot! Választhatunk zsákos betont – amit csak vízzel ki kell keverni és beleönteni. Arra figyeljünk, hogy elég folyékony legyen, hogy belefolyjon a résekbe. Támasszuk ki az oszlopot stabilan (deszkákkal, vagy bármilyen hosszú tárgyakkal), és hagyjuk megkötni a betont a gyártó utasításai szerint. A beton megkötése után töltsük fel a lyukat földdel.
8. Helyezzük fel a kőműves zsinórt! Húzzunk egy zsinórt az egyik oszlop tetejétől a másik tetejéig, a talaj felett kimért, egyenlő magasságban. Ez segít abban, hogy a kerítés magassága mindenhol egyenlő maradjon.
9. Rögzítsük a tartó deszkákat! Vágjunk szakaszonként 2-3 sínt vagy deszkát olyan hosszúságúra, hogy elérje az oszlopok közepeit. A sínek ne legyenek messzebb egymástól, mint 60 cm - így a legtöbb kerítésre 2-3 sín jut. Ahol tehetjük, használjunk egyetlen sínt/deszkát a kerítésszakasz teljes hosszában. Rögzítsük őket csavarokkal.
10. Építsük be a kaput! Amennyiben a kertünkben vagy udvarunkon szükség lesz kapura is, ezen a ponton kell azt beépíteni. A kaput és elemeit egyben szokták értékesíteni, beszerelésük típustól függ.
11. Végül jöhet a kerítés lelke! Illesszük fel a deszkákat a kívánt stílus szerint: meghatározott rést hagyva a deszkák között, szorosan egymás mellé, de akár egymást részben fedve is feltehetjük őket. Helyezzük fel az elsőt, majd szintmérővel ellenőrizzük, hogy vízszintes-e. Ezután szögezzük vagy csavarjuk be a helyére. Távtartó segítségével helyezzük fel a következő deszkát, és így haladjunk tovább. Rendszeresen használjuk a szintmérőt.
12. Utolsó simításként kezeljük a deszkákat! Ha úgy látjuk, készen van a kerítés, a hosszú élettartam elérése érdekében kezeljük le a deszkákat. Használhatunk csupán egy átlátszó fedőréteget, amivel a fa megőrzi eredeti külsejét, de fel is dobhatjuk bármilyen színű festékkel. Kültérre az olaj-alapú festékeket javasoljuk, vagy vizes bázisú vékonylazúrt.