Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

A fenntartható faanyag

A fenntartható fából készült bioalapú épületek óriási szerepet játszhatnak az éghajlatváltozás elleni küzdelemben, mivel hatalmas mennyiségű szén-dioxidot képesek tárolni. Megépítésük és üzemeltetésük egyszerű és költséghatékony amellett, hogy rendkívül tartós és tűzálló szerkezetek. A fenntartható faanyagból megvalósuló építkezések munkahelyeket teremtenek, fellendítik a gazdaságot, és egészségesebb élet- és munkakörnyezetet biztosítanak.

Az öt oka annak, hogy miért kell a fenntartható fának válnia a Föld egyik alapvető építőanyagává a World Economic Forum szerint, a következők:

 

1. A fa építőanyagok hatalmas mennyiségű szén-dioxidot tárolnak

A fák elnyelik a szén-dioxidot a légkörből, és ennek nagy része a fa biomasszájában raktározódik még akkor is, ha feldolgozás után bármilyen formában beépítik: legyen az épület tartószerkezete, az ajtó vagy a konyhabútor.  Amikor a fa eléri természetes felhasználásának végét, és esetleg újrahasznosítják egy másik hosszú élettartamú termékként – például ha a fa homlokzatot bioszigetelővé alakítják – akkor a szén-dioxid továbbra is tárolva marad abban a szerkezetben, amivé átalakult.

Így, míg a hagyományos betonból és acélból készült épületek körülbelül 2000 tonna CO2-kibocsátásáért felelnek, egy egyenértékű faépület ugyanennyi szén-dioxidot képes elnyelni.

Anyag

CO2 kibocsátás
(kg per előállított
1,000 kg)

Energia-
felhasználás

Biológiailag
lebomló

Élettartam

fa

< 100 kg

alacsony

igen

újrahasznosítható/
komposztálható

tégla

> 300 kg

közepes

nem

nem
újrahasznosítható

acél

> 2,000 kg

magas

nem

nagy energiabefektetéssel
újrahasznosítható

Ez a táblázat szemlélteti, hogy a fa lényegesen alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátással és energiafogyasztással rendelkezik, mint a tégla és az acél, kihangsúlyozva környezetvédelmi előnyeit.
(forrás: Greenmatch

Bizonyos fafajták azonban fenntarthatóbbak, mint mások. Ilyenek a fenyők, mint például Amerikában a duglászfenyő, floridai parti fenyő, a szitka luc és más fajok, amiket előnyben részesítenek, mert gyorsan nőnek és hatékonyan kötik meg a szenet. A fenntartható erdőgazdálkodás lehetővé teszi, hogy ezeket a fákat felelősségteljesen kitermeljék, biztosítva ezzel a frissülő növényzetet és a szén-dioxid folyamatos felszívódását.

 

2. A fa építőanyagok tartósak, sőt tűzállóak

A legújabb eljárásokkal a fából ma már „tömegelt fát” gyártanak: ez azt jelenti, hogy a fát rétegelve és egymáshoz préselve rendkívül szívós és rugalmas faszerkezetek hoznak létre. A tömegelt fa különböző formáit manapság számos rendkívül tartós építőanyag, köztük beton és acél helyettesítésére használják, amiknek az előállítása nagyobb szén-dioxid kibocsátással jár. A tömegelt fa még tűz- és földrengésállónak is bizonyult: nehezen gyullad meg, és ellenáll a súlyos földrengéseknek és robbanásoknak.

A Climate Smart Forest Economy Program (CSFEP) az Easy Housing-gal együttműködve azon dolgozik, hogy faalapú, megfizethető lakókörnyezeteket alakítson ki. Az Easy Housing hajlékony, előre gyártott faházai ellenállnak a természeti katasztrófáknak, mint például az árvizeknek, a földrengéseknek és 4-es kategóriájú hurrikánoknak, ráadásul termeszállóak is.

 

3. A faépületek felépítése és üzemeltetése egyszerű és költséghatékony

A fa könnyebb, és – mivel gyakran külső helyszínen előre legyártható – könnyebben mozgatható és beépíthető, mint a beton vagy az acél. És az a tény, hogy a fa konstruktumokat könnyebb előállítani, mint a kevésbé zöld alternatívákat, felgyorsítja az építési folyamatot, és egészségesebb, biztonságosabb és kellemesebb munkakörnyezetet teremt, ezáltal költséghatékonysághoz vezethet. A jövőben akár olcsóbbá is válhat, mint a beton és az acél.

„Az a fokú gazdasági kereslet, amely a beton és az acél esetében kialakult, még nincs meg a tömegelt fa tekintetében, de bizonyos épülettípusok, mint a 6-12 emelet magas épületek esetében közel járunk ahhoz, hogy ez kiegyenlítődjön.” – magyarázza Alan Organschi, a Bauhaus Earth innovációs laboratóriumának igazgatója, valamint a Gray Organschi Architecture igazgatója és partnere. „Ez azért van, mert egy olyan könnyű és megmunkálható anyaggal, mint a fa, az egyszerűbb szerszámokat és kevésbé erős berendezéseket használó kisebb csapatok is precíz, előre gyártott alkatrészeket tudnak összeállítani a saját műhelyeikben. A teljes építési folyamatot az elejétől a végéig át kell vizsgálnunk ahhoz, hogy megfelelően felmérhessük és megragadhassuk ezen új bioalapú anyagrendszereknek a lehetséges költségelőnyeit.”

Az Easy Housing a megfizethető fa vázszerkezeteit például kelet-afrikai asztalosműhelyekben gyártja le előre, és egy átlagos méretű projektjük három hónapon lefutása alatt meg tud valósulni.

A fa emellett hatékonyabb szigetelő is, mint a fém, az üveg vagy a beton, így a faépületek télen kevesebb fűtést, nyáron pedig kevesebb hűtést igényelnek, ezáltal energia- és költséghatékonyabb az üzemeltetésük is.

(a kép forrása: The Kendeda Building for Innovative Sustainable Design)

4. A faépítés munkahelyeket teremt és élénkíti a gazdaságot

A fával való építkezés nemcsak a környezet számára előnyös azáltal, hogy segít csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást, hanem keresletet is teremthet a fenntartható, jól kezelt erdőkből származó fa iránt, ami kellő anyagi fedezetet biztosíthatna az erdőtüzek elleni védelemre és alkalmasabb élőhelyet a vadon élő állatok számára is.

A fenntartható erdőgazdálkodástól az asztalosmunkáig, a helyi forrásból származó, fenntartható fa használatának elősegítése munkahelyeket teremt, és a helyi gazdaságok javát szolgálja. Felismerve a fa építőiparban való felhasználásának környezeti és gazdasági hatásait, egyes kormányok már előírják, hogy minden új épületet részben fából kell építeni. A francia kormány megköveteli, hogy minden új középület legalább 50%-ban fát tartalmazzon, Amszterdamban pedig 2025-től az új otthonok 20%-ának fából vagy bioalapú anyagokból kell épülnie.

Ahogy az építkezések leggyakrabban használt anyagává válik, világszerte tömegesen beindítja a faanyag ellátási láncait. Egyre több gyár fogja készíteni a ma leggyakrabban használt fa tömegterméket, a CLT-t (cross-laminated timber), de mindezt okosan, a klímára való tekintettel kell megoldani.

Az éghajlat-okos erdőgazdaság szellemiségével összhangban (ami biztosítja, hogy az éghajlatváltozáshoz való hozzájárulás valóban nettó pozitív legyen), az ellátást ezeknek a gyáraknak a kereslettel arányosan kell növelnie. Azzal, hogy a szén-dioxid méréseket a teljes értékláncra kiterjedően alkalmazzuk, valamint azzal, hogy jogszabályokkal és tanúsítási rendszerekkel megakadályozzuk az erdőirtást, megteremthetővé válnak a szükséges eszközök ahhoz, hogy elkerüljük az erdei erőforrások kifosztását.

A CSFEP éghajlati szempontból okoserdők fejlesztésén dolgozik Kenyában, Tanzániában és Ugandában. Együttműködik a BuildX Studio építészeti, mérnöki és építőipari vállalattal egy új regionális értéklánc és piac létrehozásán, amely növeli a fenntartható faanyag iránti keresletet az építőiparban, és segíti az újraerdősítést. A CSFEP bevonja az okos erdészeti gazdaság támogatásában érdekelt befektetőket, hogy olyan hálózatot alakítsanak ki, ami elősegíti a növekedést és megkönnyíti az értékláncban fennálló akadályok leküzdését.

 

5. A faépületek egészségesebb élet- és munkakörnyezetet biztosítanak

Egyre több bizonyíték támasztja alá, hogy az emberek szeretnek kapcsolatban lenni a természettel, és a biofil vagy a természettel összhangban lévő épületek ezt a vágyat elégítik ki. Fizikai és szellemi szinten is hasznunkra válik, ha faépületekben élünk és dolgozunk.

Rice és munkatársainak tanulmánya szerint az emberek intuitív módon megértik, hogy a fa egészségesebb környezetet teremt, és a fából készült szobákat alapvetően meleg, kényelmes és pihentető tereknek tekintik. Egy szlovák tanulmány megállapította, hogy a természetes anyagokból és szövetekből készült épületben való tartózkodás pozitívan befolyásolja a munka hatékonyságát és a kreativitást, egy másik pedig azt találta, hogy a fából épített kórházi váróterem segít csökkenteni a látogatók stressz szintjét.

Forrás: World Economic Forum

 

Érdekességek a fa globális felhasználásáról és előállításáról

  • Az európai erdők évente körülbelül 840 millió m³-rel nőnek, és ennek nagyjából egyharmada marad az erdőkben.
  • Évente hozzávetőleg 4 milliárd m³ fát termelnek ki világszerte, ennek 50%-át tüzelőanyagként, jelentős részét pedig építőanyagként használnak fel.
  • Az Egyesült Államokban a 2022-ben elkészült új lakások 94%-a favázas volt.
  • A vezető fatermelők közé tartozik az Egyesült Államok, Oroszország és Kína.
  • Németország és Japán körülbelül ötmilliárd font (~2,4 billió forint) értékben importált fából készült építőanyagot.
  • Kína vezet a faalapú panelgyártásban a globális részesedés 41%-ával, majd az Egyesült Államok következik 13%-kal.
  • Észak-Amerikában több tanúsított erdő található, mint bárhol máshol a világon.
  • 2021-ben a fakeretezés továbbra is a családi házak legdominánsabb építési módja az Egyesült Államokban.

Forrás: Greenmatch

 

Éves fakitermelés (millió m3) - A világ országai 79,5%, USA 5,9%, Oroszország 4,3%, Kína 4,2%, Kanada 3,1%, Brazília 3%
Forrás: Greenmatch

Borítókép: World Economic Forum
(fordította: Gyengési-Fabók Zsófia)

Tartalomhoz tartozó címkék: építőipar

Kapcsolódó tartalmak

Az oldal tetejére